"Teraz Polska" - kolejne wyróżnienie dla firmy Taurus
Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego „Taurus" z Pilzna, jako jedyne z Podkarpacia, otrzymało wczoraj, 3 czerwca 2013 r. na uroczystej gali w Teatrze Wielkim w Warszawie, godło "Teraz Polska" za wyroby garmażeryjne tj. pierogi, kluski, naleśniki i krokiety produkowane w Oddziale Firmy w Tuchowie.
W tym roku Kapituła konkursu Teraz Polska wybierała laureatów spośród 63 nominowanych. Godło otrzymało 14 produktów, 9 usług, dwa przedsięwzięcia innowacyjne oraz 6 samorządów. Tym większy to zaszczyt, że z tak licznego grona ubiegających się o to zaszczytne wyróżnienie wybrano firmę Taurus. Nagrodę odebrał Prezes PPM „Taurus" Stanisław Jarosz.
Poznaliśmy również laureatów IV edycji konkursu „Wybitny Polak", których sukcesy zawodowe i pozycja społeczna przyczyniają się do promocji naszego kraju na świecie. W tym roku tytuł „Wybitnego Polaka" otrzymali:
- Krzysztof Penderecki - światowej sławy kompozytor i dyrygent
- Rafał Olbiński - wybitny artysta grafik
W uznaniu za całokształt pracy na rzecz Polski i Polaków Kapituła „Teraz Polska" przyznała tytuł „Wybitnego Polaka". Tytuł ten otrzymali:
Tadeusz Mazowiecki pierwszy premier Wolnej Polski i Jerzy Buzek Poseł Parlamentu Europejskiego, premier RP w latach 1997-2001.
Ponadto wyróżnienia honorowe „Teraz Polska" otrzymali:
Teatr Wielki - Opera Narodowa za stałe i konsekwentne podnoszenie poziomu artystycznego sceny narodowej oraz promocję polskiej kultury na arenie międzynarodowej.
Program 3 Polskiego Radia za konsekwentną realizację misji radia publicznego w zakresie kształtowania wysokiego poziomu wrażliwości kulturalnej wielu pokoleń Polaków.
W gronie laureatów Firma Taurus znalazła sie już po raz drugi. W roku 2007 godło "Teraz Polska" przedsiębiorstwo otrzymało za Szynkę Swojską Pilzneńską.
Obydwa wyróżnienia są wyrazem uznania dla starań Firmy o kultywowanie lokalnych, kulinarnych tradycji regionu Podkarpacia, bowiem szynka swojska i obecnie nagrodzone wyroby garmażeryjne produkowane są wg tradycyjnych, lokalnych receptur. Receptury te były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zostały opisane przez etnografów, a część z nich została wpisana na ministerialną listę wyrobów tradycyjnych.
Pierogi w okolicach Pilzna znane były już w XIII wieku. Tradycja głosi, że św. Jacek w swoich apostolskich podróżach przejeżdżał przez Pilzno, które leżało przy szlaku handlowym "ruskim" - z Krakowa na Ruś Czerwoną i "węgierskim" - od Wisły, wzdłuż Wisłoki na Węgry. Utrudzony podróżą nie raz zatrzymał się w Pilźnie na odpoczynek. Jako zakonnik zapewne kierował swe kroki do kościoła. Najstarszy w Pilźnie kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela powstał ok. roku 1256, a zatem w czasach ewangelizacyjnej działalności św. Jacka. Jak głosi legenda gościńcem były jego ulubione pierogi. Podczas spożywania pierogów odmawiano modlitwę: „Św. Jacku z pierogami, módl się do Boga za nami, żeby te pierogi cały rok na stole były i nas od głodu broniły".
Dwukrotne wyróżnienie godłem "Teraz Polska" to nie tylko nagroda i dowód uznania dla Firmy Taurus i jej pracowników, to również promocja kulinarnego dziedzictwa regionu Podkarpacia, w tym szczególnie powiatu dębickiego i Pilzna. Dowodem tego był udział w gali rozdania statuetek "Teraz Polska" burmistrza Pilzna Ewy Gołębiewskiej i wicestarosty powiatu dębickiego Czesława Kubka.
Galeria