Gwiazdy podkarpackich mediów w kuchennej rywalizacji
W niedzielę 21.04.2013 w Barze Taurus w Rzeszowie przy ul Podkarpackiej odbyły się I Podkarpackie Potyczki Kulinarne.
W rywalizacji wzięły udział reprezentacje dziennikarzy rzeszowskiego ośrodka Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.
Telewizję Polską o/Rzeszów reprezentowały: Pani Beata Wolańska i Pani Ilona Małek z dziećmi. Panie przygotowały żeberka w marynacie słodko kwaśnej.
Polskie Radio Rzeszów reprezentowane było przez Pana Grzegorza Walickiego i Panią Małgorzatę Iwanicką, którzy przygotowali żeberka w marynacie z dodatkiem imbiru.
Drużyny brały udział w konkursie lepienia pierogów ruskich i pierogów z mięsem.
Żeberka pachniały i smakowały wyśmienicie. A mistrzowie w między czasie lepili pierogi.
Po zakończeniu zmagań Jury konkursowe w składzie: Zenona Mokrzycka z Urzędu Marszałkowskiego, Urszula Sobol z Nowin, Janusz Micał Przewodniczący Rady Osiedla Zwięczyca z Rzeszowa, Dorota Pelc kierownik Baru Taurus ogłosiło werdykt.
I miejsce za żeberka ekipa Polskiego Radia
I miejsce za lepienie pierogów ekipa Telewizji Polskiej.
Całość potyczek odbyła się z oprawą muzyczną Marcina Walkowicza.
Galeria
Rywale podzielili się z nami swoimi przepisami:
Żeberka na słodko kwaśno wg receptury Beaty Wolańskiej w w wykonaniu Beata Wolańska i Ilona Małek dziennikarek TVP Rzeszów
Składniki:
- żeberka
- ocet winny z wina czerwonego
- sos sojowy
- musztarda ostra
- miód
- czosnek
- cebula
- kapusta kiszona
Sposób wykonania:
Żeberka pokroić na 15 dekagramowe porcje,
Z octu, sosu sojowego musztardy i miodu przygotować marynatę. Do marynaty dodać drobno posiekany czosnek. Żeberka zalać tak przygotowaną marynatą i marynować 1 do 2 dni.
Pieczemy w dobrze nagrzanym piekarniku przez 75minut w temperaturze 180stopni. Należy zwrócić uwagę podczas pieczenia, aby miód zbyt mocno się nie karmelizował. 20 minut przed końcem należy dodać pokrojone cebulę, czosnek oraz kapustę wcześniej ugotowaną.
Żeberka pieczone w miodzie i piwie
Składniki:
- 1 kg żeberek (koniecznie mięsnych)
Marynata (ilości poszczególnych składników wg indywidualnych upodobań):
- kilka ząbków czosnku rozgniecionych i lekko osolonych,
- ciemny sos sojowy (50 ml),
- dwie łyżki octu winnego,
- świeży imbir (3 łyżki stołowe),
- kilka łyżek miodu,
- olej (50 ml),
- sproszkowany kmin rzymski (1 łyżeczka),
- płatki chilli (1 - 2 łyżeczki),
- sól, pieprz do smaku,
- 0,5 piwa.
Sposób wykonania:
Żeberka, w celu usunięcia nadmiaru tłuszczu i zmiękczenia mięsa, lekko podgotować w osolonej wodzie z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego (można także wstępnie obsmażyć w oleju zamiast gotowania).
Po ostygnięciu usuwamy nadmiar tłuszczu, odcedzamy i zalewamy marynatą (poniżej).
Składniki marynaty łączymy ze sobą i zalewamy żeberka. Następnie lekko podgrzewamy i zostawiamy na kilka godzin (najlepiej na noc) do zimnego miejsca.
Następnie pieczemy żeberka w marynacie w piekarniku w naczyniu żaroodpornym w temp. 180o przez 20 min., tak aby zredukować objętość marynaty do gęstego sosu. Obracamy w trakcie pieczenia w naczyniu polewając żeberka marynatą, w taki sposób, aby żeberka zbyt szybko nie przypaliły się (składnikiem marynaty jest miód, a zawarty w nim cukier łatwo przypala się).
Na oleju szklimy 2 cebule pokrojone w piórka bądź w ósemki. Odstawiamy.
Pod koniec pieczenia dodajemy cebulę oraz dodatkowo posiekane 2 ząbki czosnku. Pieczemy jeszcze 5 min. i gotowe.
Żeberka możemy podawać z dowolną surówką i np. ziemniakami.
W podobny sposób możemy upiec żeberka na grillu.
Możemy modyfikować marynatę w sposób indywidualny, dodając np. czomber, majeranek, jałowiec, tymianek, sproszkowaną paprykę lub sos Worcester - wg własnych upodobań i smaków. Należy pamiętać, aby zioła do marynaty były sproszkowane, najlepiej utarte w moździerzu.
Pokłosiem konkursu jest wprowadzenie do menu baru nowej potrawy „żeberko z kapustą po pilzneńsku". Serdecznie zapraszamy do baru „Taurus" przy ul. Podkarpackiej w Rzeszowie (dawna nazwa „Pod samolotem") na degustację nowej potrawy.
Poniżej pozostałe przepisy:
Żeberka po pilzneńsku
Składniki:
- Kilogram surowych żeberek również wyporcjowanych po około 0,20kg marynujemy;
MARYNATA:
- liść laurowy
- kminek
- ziele angielskie
- przyprawa do potraw
- 3 cebule duże pokrojone w cząstki
Sposób wykonania:
Żeberka zasypujemy przyprawami i zalewamy olejem odstawiamy do chłodu na minimum 12 godzin.
Po upływie tego czasu wkładamy do piekarnika najlepiej pieczenie plus para na około 1,5 godziny w temperaturze 100 stopni.
W tym czasie przygotowujemy kapustę do naszego żeberka 2 kg kapusty kiszonej płuczemy, stawiamy na ogień dodajemy przyprawy: liść laurowy, ziele, kminek ,marchew gotujemy do miękości dosmaczamy na sam koniec zaciągamy zasmażką: smalec + mąka pszenna.
Po upieczeniu żeberek całą zawartość z pieca wkładamy do ugotowanej kapusty i tak oto mamy żeberko w kapuście po PILZNIEŃSKU
Żeberka pieczone w piwie
Składniki:
- KIlogram surowych żeberek wyporcjowanych po około 0,20kg
wkładamy najlepiej na noc do marynaty mięsem do dołu, przykrywamy folią spożywczą /do lodówki/
MARYNATA:
- 2 łyżki świeżego imbiru
- 2 łyżki miodu
- 2 łyżki oleju
- 2 łyżki sosu sojowego ciemnego
- 1/2 szklanki piwa
- kminek 1 łyżka-najlepiej roztartego w mozdzieżu
Sposób wykonania:
Rano wyciągamy żeberka z marynaty i obsmażamy na niewielkiej ilości oleju z obu stron.
Podsmażone żeberka przekładamy do naczynia żaroodpornego mięsem do dołu, wlewamy do niego marynatę oraz olej ze smażenia dolewamy jeszcze 1/2 szklanki piwa doprawiamy; solą ,papryką ostrą lub innymi przyprawami
według uznania.
Żeberka pieczemy w nagrzanym piekarniku ok 180 stopni przez 75 minut.
Po tym czasie do żeberek dodajemy obrane i pokrojone w cząstki 3 duże cebule i pieczemy jeszcze około 15 minut.
Żeberka w kapuście
Żeberka w kapuście to danie bardzo tradycyjne i bardzo dobre.
To proste i pożywne danie, chyba najlepiej smakuje z kromką domowego chleba. Nie jest niestety zbyt dietetyczne, ale wyjątkowy smak i delikatność mięsa rekompensują z nawiązką nadprogramowe kalorie. Przyjemność dla podniebienia jest nie do opisania.
Potrawa łatwa do zrobienia. Godzinka w piekarniku i już można delektować się smakiem żeberek i pysznej kapusty duszonej w wieprzowinie. Żeberka w kapuście to danie obiadowe ale równie dobrze smakuje na kolację i o każdej innej porze.
Warto też pamiętać, że kapusta kwaszona jest znowu na topie jako środek dietetyczny w nowoczesnej i lekiej kuchni. Kapusta kwaszona może zrobić wiele dla zdrowia: wspomaga myślenie oraz uklad nerwowy. Pomaga w produkcji krwinek czerwonych, działa odmładzajaco, wspomaga regenerację kości oraz obniża wysoki poziom cholesterolu. Kapusta kwaszona wzmacnia miesień sercowy oraz dziala przeciwstresowo. Kapusta kwaszona zawiera niewiele kalorii, nie zawiera tluszczu, a szybko zaspakaja glód. Przez to wspomaga trawienie i oczyszcza jelita z zalegających zatorów.
Kapusta kwaszona również z naukowego punktu widzenia jest bardzo wartościowa: juz 200 g - normalna ilość jako dodatek do dań zaspokaja wiecej niż połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Również wysoka zawartość witamin B, K , kwasu pantotenowego i związków mineralnych czyni z niej bombę witaminową.
Zapraszamy na tradycyjne żeberka w kapuście.