I Pilzneński Festiwal Pierogów 16 września 2012 r.
Św. Jacku z pierogami, módl się do Boga za nami, żeby te pierogi cały rok na stole były i nas od głodu chroniły. Takie było zawołanie I Pilzneńskiego Festiwalu Pierogów.
Święty Jacek Odrowąż (1183 - 1257) należał do Zakonu Dominikanów. Był znakomitym organizatorem, założycielem 32 klasztorów dominikańskich na terenach Polski, Austrii, Czech, Słowacji, Litwy, Prus, Rusi. Św. Jacek w swoich apostolskich podróżach przejeżdżał przez Pilzno, które leżało przy szlaku handlowym "ruskim" - z Krakowa na Ruś Czerwoną
i "węgierskim" - od Wisły, wzdłuż Wisłoki na Węgry. Utrudzony podróżą nie raz zatrzymał się w Pilźnie na odpoczynek. Jako zakonnik zapewne kierował swe kroki do kościoła. Najstarszy w Pilźnie kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela powstał ok. roku 1256, a zatem w czasach ewangelizacyjnej działalności św. Jacka. Jak głosi legenda gościńcem w kościele pilzneńskim były jego ulubione pierogi.
Uważając św. Jacka za patrona pierogarzy, poczęstowaliśmy współczesnymi pierogami zaproszonych gości oraz księży od św. Jana Chrzciciela i Karmelitów na pamiątkę pierogowej uczty, która jak mniemamy, miała miejsce w średniowiecznym Pilźnie.
Jesteśmy przekonani, że smakowały ponieważ rozdaliśmy nie 10 a 13 tysięcy pierogów. Firma Taurus jest znanym producentem pierogów. W swoim Oddziale w Tuchowie produkuje 23 rodzaje wyrobów garmażeryjnych bez konserwantów, 5 z nich wpisanych jest na krajową listę Ministra Rolnictwa jako produkty tradycyjne pilzneńskie.
Pierogi otrzymały już wiele laurów i cieszą podniebienia nie tylko w Polsce ale i poza jej granicami.
Imprezie towarzyszyły konkursy dla dorosłych i dla dzieci.
W konkursie na lepienie pierogów na czas wzięło udział 9 sołectw z gminy Pilzno: Goręczyna, Dobrków, Łęki Górne, Jaworze Dolne, Machowa, Jaworze Górne,
Parkosz, Zwiernik, Mokrzec. Zwyciężyli reprezentanci sołectwa z Jaworza Dolnego przed Gołęczyną i Dobrowem. Publiczność żywiołowo dopingowała wszystkim drużynom.
W konkursie na tradycyjną/oryginalną recepturę pieroga wzięło udział również 9 zespołów- byli to reprezentanci kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń oraz babcie i młode kuchmistrzynie.
Kapituła konkursowa w składzie:
Gołębiowska Ewa - burmistrz Pilzna
Stanisław Jarosz - prezes PPM Taurus
Prof. Jan Krupa WSIZ Rzeszów Klaster Produktów Tradycyjnych „Podkarpackie Smaki"
Zofia Kasperek- przedstawiciel Departamentu Rolnictwa i Gospodarki Wodnej UM Woj. Podkarpackiego
Mariusz Szewczyk - z-ca dyrektora WUP Rzeszów
Marcin Jarosz z- ca dyrektora PPM Taurus
Magdalena Jarosz - menager PPM Taurus
Adam Panek - dyrektor PUP w Rzeszowie
Andrzej Kozik - dyrektor Domu Kultury w Pilźnie
Małgorzata Kluska - kierownik Oddziału Produkcji Garmażeryjnej w Tuchowie
Wszystkie pierogi były bardzo dobre ale zwycięzców było trzech.
I miejsce pierogi pieczone z porem przygotowane przez Stowarzyszenie „Zawisłocze Pilzneńskie"
II miejsce zdobyły pierogi z kaszanką pani Czesławy Komięga
III miejsce pierogi z boczkiem i mięsem pani Bożeny Dąbrowskiej.
Wyróżniono pierogi ze śliwkami z Koła Gospodyń Wiejskich- Łęki Górne oraz pierogi z płuckami pani Moniki Rycharskiej.
Natomiast w konkursie jedzenia pierogów na czas (10sztuk) liderem był Artur Michalski z miejscowości Umieszcz gm. Tarnowiec z czasem 47,9 sek. przed Danielem Szczepanikiem z Dębicy i Janem Mruk z Tarnowa.
Imprezę uświetniły występy zespołów muzycznych: COMODO, STARS, FORTE i BAYCOVER oraz DJ Sid.
Na zabawie tanecznej grał zespół STARS.
Po pięknych występach dzieci z Ochronki Sióstr Służebniczek oraz Przedszkola Publicznego w Pilźnie wystąpił znany w kraju i za granicą Zespół Pieśni i Tańca Bandoska z Rzeszowa. Były darmowe zjeżdżalnie dla dzieci, kucyki oraz inne atrakcje.
W domu weselnym Taurusa w Strzegocicach odbywały się targi ślubne. Można było oglądnąć sale weselne, skosztować smakołyków z biesiadnego stołu wyprodukowanych przez firmę Taurus. Na wybiegu prezentowały się modelki w sukniach ślubnych z salonu w Dębicy. Swoje wyroby reklamowali cukiernicy z Ciężkowic i Tarnowa, złotnik, fryzjer i fotograf.
Można też było podziwiać limuzyny z Rzeszowa.
Festiwalowi patronował Marszałek Województwa Podkarpackiego, który ufundował puchary dla zwycięzców.
Sponsorami byli Żywiec, Pepsi i Grupa Autograf.
Patronat medialny sprawowali: RDN Małopolska, Polskie Radio Rzeszów oraz Obserwator Lokalny.
Organizatorami imprezy byli PPM Taurus , Urząd Miejski w Pilźnie, Dom Kultury w Pilźnie, Procarpathia, Klaster Produktów Tradycyjnych i Regionalnych „PODKARPACKIE SMAKI". Organizatorzy dziękują służbom porządkowym Policji z Dębicy i Pilzna oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Pilzna.
Galeria